Mit jelent számunkra az aktivistáskodás? Ez a kérdés járt a fejemben, mikor az utóbbi pár hét eseményeit végiggondolva arra jutottam, kevés látszik a Hálózat belső működéséből, így amint felhagyunk a többezer fős tüntetések szervezésével, vannak, akik rögtön temetni kezdenek minket. Az igazság ezzel szemben az, hogy van egy másik, sokkal kevésbé látványos irányvonala a szervezetnek, mely arról szól, hogy zászlók, molinók, hangosbeszélők, médiafelhajtás nélküli munkát végzünk.
Én elég erősen tartom magam ahhoz a véleményemhez, hogy a jó aktivista globálisan gondolkozik, de lokálisan cselekszik, és azon belül is ott segít, ahol tud. Valahol ez mégis csak inkább életforma, mint egyszeri fellángolás, és remek dolog azt látni, hogy aki egyszer belecsöppen -legyen az fiatal gimis, egyetemista, vagy tanár- előbb-utóbb az élet számos más területén is tudatosabbá válik.
Hogy jobban megismerjük egymást, hogy jobban megismerjetek minket, és hogy közelebb hozzuk a néha oly távolinak tűnő "civil szféra" fogalmát, véletlenszerűen kiválasztottam néhány HaHást, és feltettem nekik két banálisan egyszerű kérdést: hol aktivistáskodnak, és ez milyen összefüggésben áll HaHás tevékenységükkel.
Gáspár Olivér

Emelett egy egy éves EU-s projektben, a Project P.artban veszek részt, melyet főleg a Magyar Fokhagymafront, és a német Alma Front ihletett. Célja, hogy a fiatalok figyelmét felhívja a politikára a szatíra műfaját segítségül hívva. Novemberben voltunk Halléban és Drezdában, ahol megismerkedtünk egymással, és workshopokon, megbeszéléseken, előadásokon vettünk részt. Márciusban egy háromnapos találkozón közelebbről megismerkedtünk egymás országainak politikai hátterével. Ez után történt, hogy mivel március 15-én minden párt lemondta a demonstrációit, ezért mi játszottuk el azt helyettük, szatírikusan. A következő, és egyben utolsó ilyen alkalom, amikor közösen alkotunk valamit, szeptemberben lesz majd. Szabadidőmben a Rythms Of Resistanceben szoktam néha dobolni. (A Rhythms of Resistance Budapest egy samba batucada zenét játszó dobos csapat, mely a dobolást politikai demonstrációként használja. 2010 októberében alakult, és a R.o.R. nemzetközi hálózat tagja.)
Hogyha nem kezdtem volna el a P.artot, akkor nem léptem volna be még novemberben a HaHába, hiszen itt ismerkedtem meg először a többiekkel, tőlük hallottam, hogy ez milyen jó, és hogy akárki beléphet, mert ezzel azelőtt nem igazán voltam tisztában. A P.artos tapasztalatok egyébként hasznomra váltak, mert a HaHában a Propaganda Munkacsoport tagja vagyok, ahol kifejezetten kreatív dolgokkal foglalkozunk, elég csak a táblás szoborhekkelésekre gondolni."
Teczár Szilárd

HaHás tevékenységhez áttételesen a 6. ponton keresztül kapcsolódik a program, mert ezeken a terepmunkákon is megtapasztaltam, hogy milyen fontos az oktatás a hátrányos helyzetű fiatalok számára, és hogy mennyire károsak az iskolai előítéletek és a szegregáció. Voltunk pl. Kálon, ahol roma fiatalokat késsel fenyegettek meg iskolából hazafelé a vonaton iskolatársaik. Egy másik faluban pedig egy nagyon intelligens végzős gimis lánnyal találkoztam, aki gyakorlatilag részben átvette a TASZ-pont irányítását a szüleitől, de egy csomó nehézsége volt az érettségire készüléssel, mivel otthon nem volt számítógépük és az önkormányzatnál, iskolánál is nagyon korlátozott volt a hozzáférés. Nem tudom sajnos mi lett vele, remélem jól megy neki az érettségi, és jövőre bekerül a felsőoktatásba is."
Éber Márk Áron:

,,A Helyzet Műhely, aminek tagja vagyok, fiatal társadalomkutatók köreként az aktuális társadalmi, gazdasági és politikai helyzet megértésén dolgozik. Célja, hogy az itt és most (Magyarországon, illetve Kelet-Közép-Európában) előálló helyzetet egyszerre a globális és a lokális gazdasági-politikai erőviszonyok összefüggéseiből értse meg. Az általunk előállított és terjesztett tudást örömmel bocsátjuk olyan kezdeményezések rendelkezésére, amelyek tevékenysége megítélésünk szerint egybeesik az általunk is ösztönzendő társadalmi változás kívánatos irányával. A Hallgatói Hálózat egyértelműen ilyen kezdeményezés.
A Hallgatói Hálózat és a Helyzet Műhely együttműködésének már eredményei is vannak. Több szabadegyetemi előadáson is találkoztunk, közös helyzetértékelésünk és beszélgetésünk a nemzetközi olvasóközönség számára is hozzáférhető, a stratégiaalkotást és az ideológiai pozíció tisztázását célzó közös gondolkodásunkból mindannyian tanultunk. A Hallgatói Hálózatot a Helyzet Műhely természetes szövetségesének tekinti – a műhely tagjai között több „öreg” HaHás és néhány aktív tag is található. Az aktuális helyzet elemzésében és a megfelelő stratégia megtalálásában a HaHa továbbra is számíthat a helyzetesek segítségére."
Füzessi Károly:

Az Igazgyöngy egy nagyon fontos feladatot lát el a Berettyóújfalui kistérségben és környékén: szociálisan hátrányos helyzetű és roma tanulók fejlesztésével és tehetséggondozásával foglalkoznak - sok egyéb mellett. Ez egyébként kiemelt HaHa-ügy (6. pont), de az egész ország jövője szempontjából kardinális. És fontos, hogy a jó példáról sokan értesüljenek. L Ritók Nóra, az alapítvány vezetője már volt előadó HaHa szabadegyetemen."
Fogl Márton:

Ami pedig nagyon meglepett, hogy mióta a HaHában vagyok aktivista, mennyivel jobb lettem szervezésben, tervezésben, vagy éppen vitában és érvelésben. De nem is csak én. Emlékszem, a Sirály visszafoglalásánál, ahol sokan jelen voltunk a mozgalmakból, amik miatt a helyet bezárták, döbbenten figyeltem a saját szervezettségünket. Jól esett látni, hogy már nem vagyunk kiszolgáltatott, magatehetetlen áldozatai az önkénynek. És nem csak szervezettségben, de határozottságban, kulturáltságban és a törvények betartásában is messze fölülmúltuk a Sirály bezárására küldött politikai-biztonsági őröket – éljen a civil érdekvédelem!"
Lipusz Balázs:

A flashmobok lényege egyébként az volt, hogy táblákkal jártunk fel-alá a tereken, aztán összeálltunk egy sorba, felolvastuk a kérdéseinket, melyek a táblákon szerepeltek. Például: ,,Rettegnek a tanáraim. Vajon nekem is félnem kell?", ,,Miért kell külföldre mennem a biztos jövőért?", vagy: ,,Miért nem választhatom meg a saját utamat?", és aztán a táblákat megfordítva egy ,,VÁLASZOK?" felirat jön ki. Az ilyen események során vitázunk, beszélgetünk az emberekkel. Kaptunk már hideget-meleget is.

Az első élményem a HaHásokkal a Veled Egyetemben projekt volt... "
FOLYTATÁSA KÖVETKEZIK!
(A Veled Egyetemben projektről, az Alkotmány Nem Játékról, a Humán Platformról, és sok más tagunk civil tevékenységeiről a következő bejegyzésben olvashattok részletesen!)