Czigler Dezső Tamás: A külföld mint közellenség
- majd utána beszélgetés.
A beszűkültség pusztító hatása a jogrendszer átalakítása és a jövő nemzedékek érvényesülése terén.
Az előadás két, első látásra egymástól független, de valójában nagyon összefüggő problémát érint. Az első részben arról lesz szó, hogy kívülről miért nem hatékony egy országot demokratizálni, miért butaság és kontraproduktív folyamatosan kettős mércéről beszélni a szabályok betartása és betartatása helyett. Sokan szeretnék, hogy az Európai Unió, vagy az Európa Tanács hatékonyabb eszközökkel biztosítsa az alapjogok érvényesülését, és felmerül, vajon miért nem lehetséges ezt megvalósítani? Miért naivitás egy kulturális deficitet kívülről orvosolni akarni?
Az előadás másik része a fiatalok perspektívájának elvételéről szól. A külföldtől való "félelem" egyre erősebb szellemi beburkolózást indukált az elmúlt időszakban, amelynek még nem értünk a végére. A folyamat úgy működik, mint egy önmaga farkába harapó kígyó: a beszűkültség elutasítást és intoleranciát szül, kontraproduktívvá és ezáltal sikertelenné teszi az országot, amely saját sikertelenségének okát újfent a külföldben fogja keresni, újabb és újabb szellemi mélypontokat elérve. A perspektívátlanság ötlettelenséget szül, az ötlettelenség elszegényedést, a gazdasági szféra pedig elkezd vegetálni.
A körből való kitörést egyedül az oktatás terén lehet elkezdeni. A fiatalok szellemi nyitottsága kulcsfontosságú szempont, egy sikeres ország elengedhetetlen alapfeltétele. Ez lenne az első lépcsőfok a fejlődés felé.