Február 3. Nyitó est - A blokád
Február 4. ELTE PPK
Február 5. ELTE BTK
Február 6. LÉK, ELTE ÁJK
Facebook-esemény
Minden nap előadások, beszélgetések, (szerep)játékok, vitaklub, filmvetítés, színház, esténként közös levezetés! ;)
A programok listája folyamatosan bővül!
Február 3. vasárnap:
A BLOKÁD
Helyszín: Sirály (Bp. Király u. 50. - Befogadóképesség: 200 fő)
A programsorozat nyitóeseményeként a Blokád című filmet fogjuk levetíteni február 3-án, vasárnap este 18:00-tól a Sirályban (Bp. Király u. 50.). Az Igor Bezinović által rendezett mű egyedülálló módon, belülről mutatja meg az 1971 óta legnagyobb tömegeket megmozgató, leghosszabb és politikailag legjelentősebb horvát diákellenállást. A 2009 áprilisában, a zágrábi egyetem bölcsészet- és társadalomtudományi karáról indult tiltakozás 34 napos egyetemfoglalássá vált, és további húsz tanszékre terjedt át az ország különböző pontjain. A megmozdulások nyomán a hallgatóság aktív, önálló politikai tényezővé nőtték ki magukat. A vetítés után Tamara Bubleval, a zágrábi, és Saša Vejzagić-csal a pulai egyetemfoglalás résztvevőjével fogunk beszélgetni.
Február 4. hétfő:
ELTE PPK
Helyszín: Bp. VII., Kazinczy u. 23–27., ELTE PPK Aula (Befogadóképesség: 200 fő)
15:00 Hallgatói Hálózat ELTE PPK bemutatkozása
15:30 Krekó Péter előadása: Reform, tüntetés, kommunikáció!
16:30 Kérdések az előadással kapcsolatban, és szünet
17:00 Mérő László előadása (absztrakt hamarosan)
18:00 Kérdések az előadással kapcsolatban, és szünet
15:00 - 18:00 Hallgatói Hálózat Infópont
Az eseményt az ELTE PPK HÖK támogatja.
Február 5. kedd
ELTE BTK
Facebook-esemény
Helyszín: Sirály (Bp. Király u. 50.)
A Szabadegyetemet nem szabad megtartani az egyetemen, ezért egy befogadó kulturális térbe, a Sirályba várunk mindenkit holnap déltől. Találkozhatsz tudósokkal, aktivistákkal, hallgatókkal, valamint a minisztréium képviselői is tiszteletüket teszik, akiket elhalmozhatunk a kérdéseinkkel.
12:00-
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) képviseletében Doncsev Andrást és Halász Jánost kérdezzük arról, hogy mi is a helyzet most a felsőoktatásban.
14:00-15:15
Misetics Bálint: Az erőszakmentes ellenállás és az önként vállalt szenvedés politikája
A polgári engedetlenség történetének és filozófiájának rövid áttekintése után arról lesz szó, hogy mi a szerepe a militanciának, a konfrontációnak és az önként vállalt szenvedésnek az erőszakmentes ellenállásban – elsősorban az indiai gandhiánus mozgalom és a fekete polgárjogi mozgalom inspiráló példáin keresztül. Ezt követően pedig az elhangzottak fényében beszélgetnénk a magyarországi politikai helyzetről.
15:30 - 16:45
Tamás Gáspár Miklós: Teljes ingyenesség, korlátlan hozzáférés
17:00-
Szalai Erzsébet: Az újkapitalizmus és a fiatalok
Február 6. szerda
LÉK (ELTE TáTK, TTK, IK)
Helyszín: ELTE TáTK (Bp. Pázmány Péter sétány 1/A)
14:30-tól folyamatos LÉK-infopont a Gömbaulában (Lágymányosi Campus, Északi épület), a helyszínekről itt tájékoztatunk mindenkit!
15:00 Kerekasztal
A 15:00-kor kezdődő kerekasztal-beszélgetésünkön a hallgatók bevonásával fogunk aktuálpolitikai kérdéseket körbejárni különböző nézőpontokból, két szakértő segítségével:
Éber Márk Áron:
A felsőoktatás jelenlegi átalakítását a forráskivonás kényszere indította el. Célja ezen túl az ellenséges értelmiség újratermelési bázisának megtörése, a ,,nemzeti"(-nek mondott) "középosztály" megerősítése.
Előadásomban a forráskivonás okait keresem. A cél annak kimutatása, hogy a jelenlegi kormány, miközben politikáját radikális antiliberalizmus jellemzi, a felsőoktatás 'önfinanszírozóvá' tételével radikális piacosítási (neoliberális) átalakításba kezdett.
Gagyi Ágnes:
Mi a jelenlegi forráskivonások tágabb történeti kontextusa? Azokról a gyakran emlegetett alapkérdésekről lesz szó, hogy mit jelentett gazdaságilag a rendszerváltás, és hogyan viszonyul a magyar posztszocialista gazdaság története a szimbolikus bal-jobb töréshez a politikában.
15:00 - Disputa:
A disputa angolszász eredetű vitajáték, számos válfaja létezik, szabályai variálhatóak. Lényege a moderált, igényes, retorikai és logikai eszközökben tudatos vita. Ez alkalommal egy nagyobb témakör, az iskolai szocializáció köré épül a program, több, ehhez kapcsolódó tételmondatot fognak kapni a helyben alakuló csoportok, melyeknek ezeket állítani ill. tagadni kell. (Pl: „Az iskolai egyenruha hasznos.”) A „meccsek” alatt alaposan körül lehet járni ezeket a résztémákat, s rajtuk a fő, nagy témát is, így inkluzív módon adja át a szakmai igényű diskurzus és a társadalomtudományok témáinak légkörét.
17:00 - Cigánylabirintus (interaktív "útvesztő") - Dr. Szabó Mónika, szociálpszichológus szervezésében
Egy fiatal cigányfiú bőrébe bújhatunk, és a részvevőktől függ, hogy alakul az élete. „...Intézetben nevelkedtél Vas megyében. Egy augusztusi reggelen gördül be veled a vonat a Keletibe. Összespórolt vagyonkád a zsebedben. 18 éves vagy, és erre a pillanatra vártál egész életedben. A döntés innentől a te kezedben van. Játsszál és vigyázz: Biztos hogy nem úszod meg szárazon! Érezni fogsz, félni, reménykedni, elbukni és talán talpraállni.” (Orsós László Jakab ajánlása, Kardos P. és Nyári G. könyvéhez.) A szerepjáték mellett, a rendelkezésre álló idő függvényében a műhely második felében szó kerül az egyéni és társadalmi felelősségéről is: mi a szerepünk az emberi jogok és méltóság tiszteletben tartásának, a toleranciának az alakításában? Mit kezdjünk a saját és mások előítéleteivel? Van-e remény az igazi változásra és változtatásra? Labirintus vagy útvesztő? Attól függ, megtalálod-e a kijáratot.
ELTE ÁJK
15:00 - Verebics János (docens): Új lehetőség a büntető eljárásban: az internetes tartalmak blokkolása
Mi a végleges és ideiglenes eltávolítás, mint intézkedés és hogyan hajtják végre? Milyen jogértelmezési zavarok miatt válhat a tartalom-blokkolásból komoly cenzúra-eszköz?
16:00 - Kirs Eszter (docens): Mire int a dél-szláv válság története?
A dél-szláv válság és a háborús bűnösök felelősségre vonásának vizsgálatára invitálja az előadó a hallgatóságot, különös hangsúlyt fektetve a politikai kontextusra. Hogyan válik egy békés ország népirtás helyszínévé? Milyen politikai tényezők motiválják a nemzetközi közösséget egy nemzetközi büntetőbíróság felállítására, és mekkora a haszna ennek az intézkedésnek?
17:00 - Hegyi Szabolcs: Gyülekezési jogi 1x1
Rövid bevezetés a magyar gyülekezési törvény és a joggyakorlat szabályaiba, a békés gyülekezés szabadságának gyakorlásával járó jogok és kötelezettségek rendszerébe.